Dotazy na limity, které Vás často zajímají u vyhlídkových, seznamovacích letů

Co je to Vyhlídkový alias Seznamovací let? 
Vyhlídkový let je zažitý termín pro krátký neobchodní let za úplatu, provozovaný organizací pro výcvik nebo organizací vytvořenou za účelem propagace sportovního či rekreačního létání. Dnes se takový let, v souladu s legislativou EU, nazývá Seznamovací let. Pokud uslyšíte tedy zažitý termín Vyhlídkový let, myslí se tím a jedná se o Seznamovací let.

Jaké jsou limity pro cestujícího?
Hlavní podmínkou je, aby dotyčný cestující byl schopen bez problémů vylézt, usadit se do letadla (platí hlavně pro starší osoby) a zavřít kabinu (platí hlavně pro vysoké osoby). Protože cestující je na místě druhého pilota s řízením, nesmí jeho posez bránit pilotovi v ovládání letadla. Hmotnostní limit cestujícího je do 110 kg. Do letadla nesmí vstupovat osoba pod vlivem alkoholu, drog a jiných psychotropních látek. Do letadla nesmí vstupovat osoba se zbraněmi, výbušninami a jinými nebezpečnými látkami. V letadle, stejně jako ve všech prostorech letiště a v blízkosti letadel je zakázáno kouřit a používat otevřený oheň. Za konečné provedení letu zodpovídá pilot (velitel letadla), který může let odmítnout z některého z výše uvedených důvodů, proto pokud si nejste v něčem jisti, ozvěte se a my Vám poskytneme bližší informace.

V kterém ročním období je to nejlepší?
Každé roční období má své neopakovatelné kouzlo. Na jaře se všechno zelení a rozkvétá, v létě je teplo, na podzim hraje příroda všemi barvami podzimním zbarvením listím lesů, v zimě je bílá zasněžená krajina. Ale každé roční období má, díky rozmarům počasí, i své limity v počtech vhodných letových dnů. V zimním období je počet letových dnů výrazně omezen.

Kdy se mohu přijít proletět?
Létáme celý rok ve všední dny, o víkendech a svátcích, od asi 9 hodin ráno do západu slunce. Dostupné termíny jsou v našem rezervačním systému na našem webu. Létáme za příznivého počasí, bez deště a silného bočního větru. Pro ty, co mají obavy, že by mohli let špatně snášet, je vhodnější volit čas brzy dopoledne nebo později odpoledne. To nebývá ovzduší tolik turbulentní, což rozpoznáte podle množství samostatných mraků (pod každým mrakem bývají stoupavé a klesavé proudy, které jsou doprovázeny turbulencí) a jak silně fouká.

Co na sebe?
Oblečte se především pohodlně sportovně včetně sportovní obuvi a přiměřeně k počasí.

Co s sebou?
Máte-li platný Dárkový poukaz, pak ten v tištěné podobě nebo alespoň v mobilu a dobrou náladu. V žádném případě si do letadla neberte alkohol, drogy, zbraně, výbušniny a jiné nebezpečné látky.

Koho s sebou?
Na letiště s vámi může přijít kdokoli, kdo chce být přítomen a užít si s vámi váš zážitek.

Jak dlouho před letem mám přijít na letiště?
Stačí, když dorazíte krátce (cca 10 min. předem) před časem, který jste si zarezervovali. Po příjezdu na letiště LKKRAV jděte k hangárům, nebo volejte na čísla, uvedená v kontaktech, kde obdržíte další pokyny. Nepohybujte se v blízkosti letadel se spuštěným motorem, nevstupujte na plochu do prostoru vzletové a přistávací dráhy.

Kde si mohu let zakoupit?
Let pro Vás si můžete zakoupit na našem webu (Pozor!!! Objednávku letu v rezervačním systému si nepleťte s objednávkou Dárkového poukazu, který slouží primárně pro jeho darování třetí osobě). Součástí objednávky letu je jeho rezervace v našem rezervačním systému. Let můžete zaplatit v hotovosti přímo na letišti hned po letu, ale pro vaše pohodlí doporučujeme využít možnosti platby bankovním převodem, jejíž údaje obdržíte po potvrzení objednávky na e-mail, který jste uvedli v objednávce. Pokud ale ještě neznáte termín, kdy byste chtěli letět, pak si pro sebe objednejte Dárkový poukaz, který si můžete v průběhu 1 roku kdykoliv zarezervovat a odletět jak vy, tak případně jiná obdarovaná osoba.

Vyhlídkový let chci věnovat jako dárek. Je možné na let vystavit Dárkový poukaz?
Ano, Dárkový poukaz si můžete rovněž objednat na našem webu. Dbejte ale na to, aby obdarovaná osoba splňovala uvedené limity pro cestujícího. Let z Dárkového poukazu si pak může jeho držitel (obdarovaný) snadno zarezervovat v průběhu doby platnosti na našem rezervačním systému nebo mejlem, ti méně počítačově zdatní si mohou let zarezervovat telefonicky. Tyto možnosti jsou uvedeny u Dárkového poukazu, který obdržíte mejlem.

Jaká je platnost Dárkového poukazu? 
Z důvodů trvale rostoucích cen, účetních a daňových, je platnost Dárkového poukazu omezena na 12 měsíců od data zakoupení. Platnost je uvedena na Dárkovém poukazu a končí buď jeho odletěním nebo po vypršení 12 měsíců od data zakoupení, což je dostatečně dlouhá doba proto, aby mohl být odletěn (navzdory špatnému počasí, časovým možnostem držitele Dárkového poukazu popř. jiným objektivním problémům). Dárkový poukaz platí jen pro lety z letiště Kraví hora Bořetice LKKRAV a na letadlech, provozovaných leteckou školou Air Frost Morava, pokud není oboustranně dohodnuto jinak.

Jaké osobní údaje jsou uvedeny na Dárkovém poukazu?
Dárkový poukaz není adresný, protože je přenositelný. Neuvádíme v něm žádné osobní údaje ani cenu, Dárkový poukaz obsahuje pouze údaje o letu, jedinečný identifikační kód a jeho platnost. Zkrátka kdo předloží platný Dárkový poukaz, ten poletí.  

Objednaný Dárkový poukaz nedorazil!? 
Dárkový poukaz odesíláme ihned po zaplacení na objednatelem udanou mejlovou adresu. Máme ale zkušenost, že občas e-mail zabloudí do nevyžádané pošty (SPAM). Pokud se nenajde ani tam, neváhejte nás kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. Nejpodstatnější pro odletění je jedinečný identifikační kód, ale aby poukaz mohl dárce darovat, posíláme Dárkový poukaz v el. podobě, který si může jak dárce, tak případně obdarovaný vytisknout.

Mohu si trasu letu zvolit?
Ano. Nabízíme sice standardní okruhy, ale to, kam poletíte, záleží především na vás. Pro tento účel slouží individuální okruh, který když si zvolíte, my se Vám ozveme pro vyjasnění trasy letu a tím jeho doby a následně ceny. Pokud máte již zakoupený let nebo jste obdržel Dárkový poukaz na jiný okruh než individuální, žádný problém, neváhejte se domluvit přímo s pilotem před letem, kam byste chtěli letět. Pokud bude délka skutečného letu větší, než původně zaplacená délka letu, doplatek se hradí v hotovosti po letu. Na tuto skutečnost Vás pilot upozorní před letem.

Jako dlouho mohu letět?
Maximální doba letu je omezena v první řadě aktuálním množstvím paliva v nádržích (až do max cca 5 hodin). Máme ale vyzkoušeno, že lety delší než 30 minut ne každý cestující, který letí poprvé, snese, obzvláště v turbulentním ovzduší. Za optimální dobu letu považujeme 30 minut. Pokud přesto zvolíte nebo obdržíte delší let, je možné let rozdělit na několik letů i s jinými osobami na palubě.

Mohu za letu fotografovat/filmovat?
Ano! Jinak by let neměl smysl, když byste si z něj nemohli pořídit jedinečné momentky.

Mohu mít za letu zapnutý mobil?
Ano, mobil naše letadla neohrožuje, tedy není nutné ho vypínat. Telefonování během letu ale není moc vhodné, protože jednak je v letadle za letu příliš velký hluk, proto máte pro komunikaci s pilotem na hlavě sluchátka s mikrofonem, za druhé letíte ve výšce, kde nemusí být signál a v neposlední řadě jste si nezaplatili vyhlídkový let proto, abyste ho protelefonovali, radši si let užijte.

Mohu si za letu vyzkoušet řízení letadla?
Řízení letadla si můžete vyzkoušet v rámci letu Pilotem na zkoušku.

V jaké výšce let probíhá?
Celý let se uskutečňuje v minimální výšce 300m nad zemí.

Co je to let Pilotem na zkoušku, jak se liší od Seznamovacích alias vyhlídkových letů?
Samotnému letu předchází krátká předletová příprava s pilotem, kdy se dovíte základní informace o létání, letadle, jeho vybavení a řízení. Během letu si pak budete moci vyzkoušet řízení letadla jako pilotní žák.

Mohou také letět děti? Jak malé děti mohou letět?
Ano, ale výhradně se souhlasem zákonných zástupců.
Není určen věkový limit, ale je důležité, aby bylo možné dítě bezpečně usadit do sedadla, mohlo být řádně připoutáno, nemohlo zablokovat pilotovi řízení a mělo dobrý výhled z letadla. Konečné rozhodnutí bude na veliteli (pilotu) letadla. Určitě zvažte, jestli je dítě už dost velké na to, aby z letu mělo nějaký zážitek.

Mám Dárkový poukaz, ale chci letět jinou službu, než je na poukazu uvedeno, můžu?
Ano, při rezervaci Dárkového poukazu mejlem, telefonicky nebo na rezervačním systému našeho webu si vyberete kteroukoliv z nabízených tras nebo nejpozději před letem sdělte pilotovi změnu trasy. V rezervačním systému zadejte kód Dárkového poukazu. Pokud bude vybraná doba letu větší (tím i služba dražší), rozdíl ceny doplatíte hotově po letu. Na tuto skutečnost Vás pilot upozorní před letem.

Dostal jsem Dárkový poukaz, ale pro mě je to nevhodný dar, protože mě do letadla nikdo nedostane, mohu ho vrátit?
Objednanou a zaplacenou dobu letu v Dárkovém poukazu lze jen odletět, cenu za neodletěnou dobu nelze vrátit ani v hotovosti ani na účet. V tomto případě máte možnost "obdarovat" zase někoho jiného nebo odprodat poukaz někomu, který s letem nebude mít problém. Ovšem musíte to stihnout do doby platnosti Dárkového poukazu.

Mohu koupit Dárkový poukaz přímo na letišti?
Nemůžete, Dárkový poukaz je z důvodů Vašeho pohodlí generován v el. podobě a tudíž ho lze zakoupit pouze na webu rolla.cz, kde po potvrzení objednávky obdržíte na zadanou mejlovou adresu údaje pro platbu bankovním převodem a po uhrazení Dárkový poukaz obdržíte mejlem.

Co se stane, když se let v rezervovaný termín neuskuteční z důvodů vyšší moci (osobních, špatného počasí, závady nebo údržby techniky)?
Jakmile zjistíte vy, že se z osobních důvodů nedostavíte na provedení letu, neprodleně tuto rezervaci zrušte telefonicky nebo mejlem. Jakmile zjistíme my, že se let nebude moci uskutečnit z důvodů vyšší moci, neprodleně obdržíte tuto informaci předem telefonicky nebo mejlem, popř. to nejpozději zjistíte při ověření podmínek pro provedení letu před Vaším plánovaným odjezdem na letiště, protože počasí se dokáže změnit během velmi krátké doby.
Následně si pak domluvíte telefonicky odložení letu, mejlem nebo v našem rezervačním systému si zvolíte jiný náhradní termín letu.

Co mám dělat, když mi bude v letadle špatně?
Zásadou je koukat se z kabiny ven, pokud i přesto se Vám udělá nevolno, sdělte to pilotovi, který svůj let upraví tak, aby minimalizoval vliv letu na váš stav. Pokud ani to nepomůže, nic se neděje, prostě použijete papírový, popř. jiný sáček k tomu určený, který je vždy dostupný v kabině letadla. Pilot před letem na jeho umístění upozorní. Sáček pak po přistání ekologicky zlikvidujeme.

Mohu platit platební kartou na letišti po letu?
Bohužel na tento druh platby nejsme zatím vybaveni. Možná je jenom platba v hotovosti, nebo platba předem bankovním převodem.

Nenašli jste odpověď?
Pak nás kontaktujte.

Zpět

Vytisknout stránku Vytisknout stránku